forum.krzesiny.org.pl

Lotnicze forum dyskusyjne
Teraz jest 11 gru 2018, 11:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 paź 2008, 19:08 
Mało aktywny
Mało aktywny

No niestety nie.
AM mam na takim zakresie: 108.0-136.9875

PostNapisane: 05 lut 2009, 12:50 
Super aktywny
Super aktywny

Czy ktoś z drogich użytkowników miał do czynienia z pałką radmorowską 32812? Dokładniej interesuje mnie ona w wersji 2 na pasmo lotnicze. Ogólnie ciężko ją dostać z drugiej reki. Jeśli chciałbym sobie taką sprawić, to koszt rzędu 500 zł, a to nie mało. Może znacie jakieś inne gotowe konstrukcje na air band?

PostNapisane: 06 lut 2009, 20:52 
Aktywny!
Aktywny!

A ja myślę o przeróbce anteny od CB (27MHz/50Ohm) z magnesem, tak aby mieć możliwość słuchania podczas jazdy samochodem i można ją też "kleić" do parapetów, barierek balkonów itp.
Plan mam taki aby najtańszą rozebrać, usunąć cewkę, połączyć, sktócić do ok. 1,2m, wymienić złącze na BNC, sprawdzić.....
czy to zadziała? pojęcia nie mam :?

PostNapisane: 07 lut 2009, 00:17 
Aktywny!
Aktywny!

Co prawda nie kupowałem http://www.anteny.net.pl/index2.htmlw tej firmie ale juz spotkałem sie z pozytywnymi ocenami anteny na pasmo lotnicze 5/8 w wykonaniu tej firmy.

PostNapisane: 07 lut 2009, 13:31 
Super aktywny
Super aktywny

Jednak do słuchania w paśmie lotniczym, które jest szerokie, odpowiedniejsza wydaje się konstrukcja λ/2. 5/8 jest lepsza jeśli chcemy słuchać wąskiego pasma w przedziale ok. 8 MHz.

PostNapisane: 07 lut 2009, 20:37 
Aktywny!
Aktywny!

Wiesz tak naprawde niema "złotego środka"albo antena chodzi wasko i ma duzy zysk albo szeroko i zysk mniejszy.Generalnie oprócz anten "profesjonalnych"czyli drogich oferta dla nasłuchowców jest dość mierna.Możesz poszukać jakiejś anteny typu "Discone"ale one tanie nie są z tym ze maja zaletę są szerokopasmowe a nasze lotnictwo już "chodzi bardzo szeroko"

PostNapisane: 10 lut 2009, 08:29 
Mało aktywny
Mało aktywny

Panowie - mam pytanie - dlaczego nie słyszę żadnych samolotów latających na Krzesinach ?? Słyszę świetnie samoloty podchodzące do Ławicy- nawet jak są baaardzo daleko a nijak nie mogę usłyszeć żadnej np. efki ?? Mam ustawioną częstotliwość TWR i .... cisza :cry:

PostNapisane: 10 lut 2009, 08:47 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

macieju napisał(a):
dlaczego nie słyszę żadnych samolotów latających na Krzesinach ?? [...] Mam ustawioną częstotliwość TWR i .... cisza :cry:
Dlatego, że łączność F-16 z TWR odbywa się w bardzo ograniczonym zakresie: czasowo jak i wysokościowo. A u Ciebie dochodzi jeszcze kwestia sporej odległości.
Jeśli chcesz usłyszeć F-16 słuchaj Poznań APP. No a cała reszta na wojskowych...
Analogicznie: czy słyszysz krla z TWR Ławicy? Podejrzewam, że też nie. Pewnie nawet samolotów na ich częstotliwości nie usłyszysz. Za to na APP podejrzewam, że bez problemu! ;)

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

PostNapisane: 10 lut 2009, 09:28 
Mało aktywny
Mało aktywny

Słysze doskonale kontrolera z Poznań info i samoloty się do niego zgłaszające
Słyszę doskonale samoloty zgłaszające się do APP Poznań - samego kontrolera nie słyszę
Słysze doskonale wszystkie samoloty zgłaszające się do TWR Ławica (nawet te nisko lecące)- samego kontrolera nie słyszę oczywiście.

Myślę, że diabeł pogrzebany jest w częstotliwościach.... aczkolwiek wszystkie samoloty powinny się zgłaszać do TWR Krzesiny czyli na 121.025 no nie :D

A tak z innej mańki - czy samoloty wojskowe latają w obecnych czasach w nocy?? Bo obawiam się, że nie :?

PostNapisane: 10 lut 2009, 09:42 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

macieju napisał(a):
Słysze doskonale kontrolera z Poznań info i samoloty się do niego zgłaszające
Słyszę doskonale samoloty zgłaszające się do APP Poznań - samego kontrolera nie słyszę
Słysze doskonale wszystkie samoloty zgłaszające się do TWR Ławica (nawet te nisko lecące)- samego kontrolera nie słyszę oczywiście.
Czyli wszystko tak jak należało się spodziewać, a nawet ciut lepiej ;)

macieju napisał(a):
Myślę, że diabeł pogrzebany jest w częstotliwościach....
Jeśli tylko masz dobre, a wydaje się że masz, to reszta jest tylko kwestią sprzętu, mocy, odległości i propagacji ;)

macieju napisał(a):
aczkolwiek wszystkie samoloty powinny się zgłaszać do TWR Krzesiny czyli na 121.025 no nie
Wszystkie których to dotyczy i we właściwym czasie/miejscu. I zapewniam Cię, że tak właśnie jest. :)

macieju napisał(a):
A tak z innej mańki - czy samoloty wojskowe latają w obecnych czasach w nocy?? Bo obawiam się, że nie :?
Ale jakie i czyje samoloty masz na myśli? Jeśli chodzi o polskie F-16 to tylko w czasie lotów nocnych i to tylko do 22:00 czasu lokalnego. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo w ogóle to np. największy ruch samolotów cargo USAF odbywa się właśnie w nocy (mówię o Europie). Zależy więc co konkretnie masz na myśli...

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

PostNapisane: 10 lut 2009, 10:02 
Mało aktywny
Mało aktywny

No mam na myśli nasze F16 a także te z Powidza :D
Jakoś tak pamiętam, że jak lotnisko wojskowe w Babimoście działało na pełnych obrotach to loty nocne nie kończyły się o 22.00 a często o 1.00 albo 2.00 w nocy a odbywały się nieraz i dwa razy w tygodniu :shock:

No nic trzeba się uzbroić w cierpliwość ..... i próbować :D

A tak nawiasem mówiąc to Poznań Info ma wyjątkowo mocne albo gęsto rozmieszczone nadajniki bo mogę odbierać głos kontrolera nawet na zwykłej antence od skanera :)

PostNapisane: 10 lut 2009, 11:02 
Super aktywny
Super aktywny

macieju napisał(a):
A tak nawiasem mówiąc to Poznań Info ma wyjątkowo mocne albo gęsto rozmieszczone nadajniki bo mogę odbierać głos kontrolera nawet na zwykłej antence od skanera :)

To drugie. Radiostacje zlokalizowane są w Poznaniu (EPPO), Babimoście (EPZG), Wrocławiu (EPWR) i Sieradzu.

PostNapisane: 10 lut 2009, 11:38 
Mało aktywny
Mało aktywny

diskacz napisał(a):
To drugie. Radiostacje zlokalizowane są w Poznaniu (EPPO), Babimoście (EPZG), Wrocławiu (EPWR) i Sieradzu.

He he - no to nadajnik Poznań info mam w odl. ok. 7 km - to sie nie dziwie, że na antenke małą odbieram :D

PostNapisane: 14 lut 2009, 19:57 
Mało aktywny
Mało aktywny

diskacz napisał(a):
Czy ktoś z drogich użytkowników miał do czynienia z pałką radmorowską 32812? Dokładniej interesuje mnie ona w wersji 2 na pasmo lotnicze. Ogólnie ciężko ją dostać z drugiej reki. Jeśli chciałbym sobie taką sprawić, to koszt rzędu 500 zł, a to nie mało. Może znacie jakieś inne gotowe konstrukcje na air band?

Ja mam takie coś:
http://www.ssejim.co.uk/28-vhfairbandant.htm

przesyłka do Polski kosztowała 20 GBP czyli razem 87 GBP.
Solidnie wykonana i trudno jej coś zarzucić.

PostNapisane: 14 lut 2009, 21:09 
Super aktywny
Super aktywny

Dzięki za odzew. Wykonaniem przypomina pałkę, zresztą to ten sam rodzaj anteny, tylko ta jest trochę krótsza. Cena jest niższa, ale jak dla mnie trochę za wysoka. Prawdopodobnie wybór padnie na tę: http://www.anteny.net.pl/antena_58_118_136.htm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1