forum.krzesiny.org.pl

Lotnicze forum dyskusyjne
Teraz jest 19 paź 2018, 09:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2007, 11:13 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

Zapraszam wszystkich nasłuchowców (tak obecnych jak i chcących dopiero wejść w tę tematykę) do dzielenia się swoimi doświadczeniami ze sprzętem, recenzowania go, dzielenia się problemami, pytania o porady, etc, etc.

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

Tytuł:
PostNapisane: 15 lis 2007, 12:23 
Super aktywny
Super aktywny

No to napiszę coś za namową Spita :)
Zdecydowałem się na zamianę poczciwego Maycom'a na Alinco DJ-X3. Sprzęt jeśli chodzi o datę wejścia na rynek jest dość wiekowy (2001 r.), jednak nie znaczy to że jest podstarzały jeśli chodzi o funkcjonalność. Do zalet możemy zaliczyć szerokopasmowość jak i możliwość dowolnej zmiany modulacji, co jest istotne podczas słuchania częstotliwości powyżej 138 MHz. Co do wad to na razie jeszcze nic szczególnego nie znalazłem. Do zestawu dochodzi jeszcze antena Diamond SRH789 do słuchania od 90 do 1100 MHz. To tyle. Pozdrawiam :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 26 gru 2007, 21:34 
Super aktywny
Super aktywny

Witam!
Mam pytanie. Odkąd prawidłowo mierzyć długość anteny, aby wysunąć ją na odpowiednią długość? Jest to Diamond SRH789. Odpowiednie części zaznaczyłem na zdjęciu:

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 26 gru 2007, 22:11 
Aktywny!
Aktywny!

Ja od 2 dni posiadam UNIDENA UBC 30 XLT.Słucham sobie straży i pogotowia w moim mieście(bez zakłuceń wszystko).Dzisaj włączyłem też na 134,2250.Kontrolera nie słyszałem jeszcze w ogóle ale przelotówki dość wyrażnie.Myśle zrobić sobie jakąś antenke dipolową coby lepiej zbierało :wink: Orientuje się ktoś w temacie?Bo tak ogólnie to wiem jak to zrobić ale przydało by się kilka wskazówek.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 26 gru 2007, 22:38 
Super aktywny
Super aktywny

Dipol to najprostsza do zrobienia antena. Ja swojego zrobiłem z rurek miedzianych o śr. 15 mm. (mogą też być aluminiowe). Potrzebny też będzie kabel, najlepiej koncentryk H-155 50Ω i wtyk BNC zaciśnięty na jednym końcu kabla. Rurki powinny być odmierzone w środek pasma lotniczego, a więc najlepiej 54 cm. Gorącą żyłę mocujemy do górnej rurki, a oplot do dolnej (możemy przylutować lub przykręcić śrubkami tak jak ja to zrobiłem wcześniej wiercąc 2 otwory w rurkach). Rurki nie mogą się ze sobą stykać!
A tak to jest zobrazowane na rysunku:
http://img71.imageshack.us/img71/3559/antena0en.gif
A tak wygląda połączenie u mnie (użyłem drewnianego kijka):
http://img111.imageshack.us/img111/8430/antena1at8.jpg
Chyba nic nie pominąłem :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 26 gru 2007, 22:50 
Aktywny!
Aktywny!

Wielkie dzięki diskacz!Jak by co to będe pytał przez pw :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 01:51 
Super aktywny
Super aktywny

Kompletnie nie wiem o czym mówicie ale że ponieważ (patrz Czesio) zamierzam dołączyć do szczęśliwych posiadaczy skanerów powiedzcie mi proszę czy taką antenę można po prostu gdzieś kupić? Pytam bo nie mam pojęcia skąd skołuję rurki miedziane tudzież gorącą żyłę ponieważ nawet nie wiem co to jest :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 12:43 
Aktywny!
Aktywny!

Dzisiaj odkryłem jeszcze jedną opcje.Sąsiad z piętra wyżęj(mieszkam w bloku) ma radyjko CB i całkiem dużą antene zamocowaną na dachu.Co myślicie o tym żeby się do niej podpiąć(oczwiście za jego zgodą).

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 13:13 
Super aktywny
Super aktywny

4061 napisał(a):
Kompletnie nie wiem o czym mówicie ale że ponieważ (patrz Czesio) zamierzam dołączyć do szczęśliwych posiadaczy skanerów powiedzcie mi proszę czy taką antenę można po prostu gdzieś kupić? Pytam bo nie mam pojęcia skąd skołuję rurki miedziane tudzież gorącą żyłę ponieważ nawet nie wiem co to jest :lol:

Owszem, kupisz ale takie anteny kosztują 100 zł i więcej. A własny dipolek to koszt rzędu 10 zł. Rurki miedziane można kupić w marketach budowlanych tylko nie wiem czy na miejscu przytną na odpowiednią długość. A kabel i wtyczki można kupić w sklepach komputerowych (sieci bezprzewodowe itp.) Ja swoje rurki załatwiłem od znajomego co niedawno dom budował :D

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 13:16 
Super aktywny
Super aktywny

Tomii napisał(a):
Dzisiaj odkryłem jeszcze jedną opcje.Sąsiad z piętra wyżęj(mieszkam w bloku) ma radyjko CB i całkiem dużą antene zamocowaną na dachu.Co myślicie o tym żeby się do niej podpiąć(oczwiście za jego zgodą).

No nie wiem czy to polepszy odbiór. Ta antenka zapewne jest zestrojona na 28 MHz. Ale warto spytać sąsiada, co on o tym myśli :D

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 13:22 
Aktywny!
Aktywny!

Cytuj:
No nie wiem czy to polepszy odbiór. Ta antenka zapewne jest zestrojona na 28 MHz. Ale warto spytać sąsiada, co on o tym myśli

To narazie poczekam z dipolem.Wejde wieczorkiem do siąsiada(najlepiej było by jak bym się mógł podpiąć od razu ze skanerkiem pod jego antene i sprawdzić jak będzie zbierało) i zapytam o szczególy i co o tym myśli.Jak będe znał rezultat to napisze :)

Tytuł:
PostNapisane: 28 gru 2007, 20:07 
Aktywny!
Aktywny!

Właśnie wróciłem od sąsiada i stwierdziliśmy, że nie opłaca się kombinować.On ma zestrojoną antene na 27MHz a żebym poprowadził kabel od jego anteny do skanera to troche by się bałaganu narobiło a i tak nie wiadomo czy polepszyło by mi to odbiór.Jutro zaczne prace nad dipolkiem a jak skończe to poójde po zgode do spłódzielni o umieszczenie anteny na dachu.

Tytuł:
PostNapisane: 29 gru 2007, 00:18 
Super aktywny
Super aktywny

diskacz jeśli rurki mają po 54cm to są na oko o 1cm za długie :P
długość promiennika liczy sie już od miejsca gdzie rozplątałeś przewód antenowy (oddzielenie żyły od ekranu)

Tomii broń Cię Panie Boże od umieszczania dipola na dachu
podczas burzy będziesz ściągał wszystkie pioruny z okolicy :)
(plus za zgodą pewnie byś się nachodził hoho)

ja z braciszkiem dwa dni temu dokończyliśmy montaż dipol-u (a?)
postaram sie jutro wrzucić fotkę
ale najważniejsze jest to, że rozłożony na częstotliwość Łódź Tower bardzo ładnie łapie inne służby ;) o wiele lepiej niż kitowa gumowa antenka, więc z długością rurek nie trzeba sie za bardzo bawić

Tytuł:
PostNapisane: 29 gru 2007, 09:55 
Aktywny!
Aktywny!

A ile cenowo was wyniosły dipol-e (a) :) W 20 zł się zamknie?

EDIT
To sam odpowiem na swoje pytanie.U mnie koszt zakupu potrzebnych rzeczy zamknął się w 6,40zł :wink: Może troche taniej niż normalnie bo rurki mam od wujka hydraulika :)

Tytuł:
PostNapisane: 29 gru 2007, 13:29 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

To pozwólcie, że i ja się włączę w tę dyskusję i trochę się pomądrzę, choć bynajmniej żadnym ekspertem nie jestem ;)

diskacz napisał(a):
Dipol to najprostsza do zrobienia antena.

Zgoda.

diskacz napisał(a):
Ja swojego zrobiłem z rurek miedzianych o śr. 15 mm. (mogą też być aluminiowe).

Rurki nie są najlepsze. W zasadzie powinny być to pręty (kawałki metalu o kolistym przekroju pełne w środku; rurki są w środku puste). Im grubsze pręty tym antena jest bardziej szerokopasmowa (oczywiście bez przesady ;)).

diskacz napisał(a):
Rurki powinny być odmierzone w środek pasma lotniczego, a więc najlepiej 54 cm.

Zależy jak liczysz pasmo lotnicze i gdzie wyznaczasz jego środek. Ja proponuję tak:
– zakres pasma lotniczego w praktyce to 118-136 MHz (poniżej pracują tylko urządzenia radionawigacyjne, powyżej jest tylko pasmo lotnicze wojskowe, którego użytkownicy UBC30XLT i tak nie mogą odbierać ze względu na modulację AM)
– wtedy środek wypada na 127 MHz, tzn. na 2,36 m długości fali
– stąd jedno ramię dipola powinno mieć 59 cm (nie uwzględniając już poprawek dla precyzyjnych obliczeń długości anteny)

biver napisał(a):
jeśli rurki mają po 54cm to są na oko o 1cm za długie :P

j.w.

biver napisał(a):
ja z braciszkiem dwa dni temu dokończyliśmy montaż dipol-u (a?)

Zdecydowanie w formie dipola.

biver napisał(a):
bardzo ładnie łapie inne służby ;) o wiele lepiej niż kitowa gumowa antenka

A wątpiłeś w to? :P Nie ma w ogóle sensu porównywać małego helikala z półfalowym dipolem!...

biver napisał(a):
więc z długością rurek nie trzeba sie za bardzo bawić

Jak widać wszystko tu uśredniamy i upraszczamy. I to każdy nieco inaczej. ;) Do tego dochodzi duża średnica waszych rurek.
Zależy nam na dość szerokim zakresie pracy, a nie precyzyjnym wystrojeniu na konkretną częstotliwość czy jedno wąskie pasmo. Tym bardziej, że wszyscy chyba lubią posłuchać i innych służb pracujących na UKF-ie... ;)

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1