forum.krzesiny.org.pl
http://forum.krzesiny.org.pl/

Nowy samolot szkolno-treningowu dla USAF
http://forum.krzesiny.org.pl/viewtopic.php?f=17&t=3981
Strona 1 z 1

Autor:  Xlem [ 20 sie 2016, 12:27 ]
Tytuł:  Nowy samolot szkolno-treningowu dla USAF

No i niespodzianka. Amerykanie maja własny produkt w konkursie T-X, na nowy samolot szkolno-treningowy, następcę T-38 Talon.
W dodatku ze stajni B. Rutana.

Cytuj:
Wczoraj na lotnisku w Palmdale w Kalifornii Northrop Grumman nieoficjalnie zaprezentował prototyp samolotu Model 400, który jest oferowany w przetargu na samolot szkolny dla USAF – T-X. Samolot został zaprojektowany przez spółkę zależną koncernu – Scaled Composites, kierowaną przez legendarnego konstruktora, Burta Rutana. Według rejestru FAA, Model 400 jest napędzany jednym silnikiem GE Aviation F404-102D.
Scaled Composites rozpoczęły prace nad projektem Model 400 w połowie 2015, stosując metody szybkiego prototypowania. Model samolotu pokazano po raz pierwszy grupie dziennikarzy w grudniu ub.r. Zewnętrznie Model 400 przypomina dotychczas używane przez USAF do szkolenia samoloty T-38C Talon. Jest jednak napędzany jednym silnikiem (T-38 – dwoma), co – wraz z nowoczesną, kompozytową strukturą płatowca i cyfrową awioniką – ma zmniejszyć koszty szkolenia przynajmniej o połowę.
US Air Force planują zakup w przyszłej dekadzie co najmniej 300 samolotów, które zostaną wyłonione w przetargu na Trainer-X (T-X). O kontrakt rywalizują Raytheon, Leonardo i CAE oferujące T-100 – wariant M346, Lockheed Martin i Korea Aerospace Industries proponujące zmodyfikowany T-50A , a także dwa zespoły projektujące całkowicie nowe konstrukcje – Boeing i Saab oraz Northrop Grumman, BAE Systems i L3.
Pierwotnie Northrop Grumman zamierzał oferować zmodernizowaną wersję samolotu Hawk Advanced Jet Trainer. Okazało się jednak, że nie spełnia on wszystkich, wielokrotnie zmienianych wymagań USAF. Nowy projekt nawiązuje do myśliwca F-20 Tigershark z lat 1970. – wersji rozwojowej Northropa F-5, z którego wywodzi się T-38.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=20170

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/