forum.krzesiny.org.pl

Lotnicze forum dyskusyjne
Teraz jest 12 gru 2019, 04:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 gru 2007, 18:58 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

Z inspiracji dyskusją toczoną w innym wątku (wkrótce link) zakładam nowy temat (bo jak zwykle nikomu się nie chce... :P).

Temat i treść: "Dyskusje warsztatowe nad fotografią lotniczą".

Zapraszam do dzielenia się starych wyjadaczy swoją wiedzą a młodszych doświadczeniem adeptów do nauki! :D

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

Tytuł:
PostNapisane: 03 gru 2007, 15:54 
Aktywny!
Aktywny!

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8692

Fajny tekst :)

Tytuł:
PostNapisane: 03 gru 2007, 17:57 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

Harrier napisał(a):
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8692
Fajny tekst :)

Wrzuć go tu na forum, żeby nam nie umknął

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 02:07 
Super aktywny
Super aktywny

Wszytkim kompaktowcom polecam do przestudiowania poniższej częsći tego przydatnego artykułu muflona (sam z niej korzystałem na swoim warsztacie ):

W kompaktowych cyfrówkach głębia ostrości jest z reguły dość spora. Weźmy takiego Powershota G5 - po ustawieniu najdłuższej ogniskowej, f/3.0 i wyostrzeniu na obiekt odległy o 30 metrów, strefa ostrości rozciąga się od 17 do 110m. A odległość hiperfokalna (przy otwartej przysłonie!) to zaledwie 40m. Nasuwa się zatem prosty wniosek: ustawić AF na 30-40m, następnie przełączyć aparat na ostrzenie ręczne - i po prostu nie ruszać nic więcej.
Przy ostrości zafiksowanej według podanego powyżej przepisu mamy już też spory zysk na opóźnieniu migawki - ale można to zawsze poprawić jeszcze bardziej wciskając spust do połowy w czasie "śledzenia" samolotu i zastanawiania się, w którym momencie zrobić zdjęcie. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy aparat nie blokuje również ekspozycji i, czy np. pomiar światła który został wykonany na początku śledzenia, będzie miał nadal sens po obróceniu się o 45 stopni w stronę słońca...

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 11:05 
Aktywny!
Aktywny!

Z moich doświadczeń (niestety jestem kompaktowcem).
Cytuj:
W kompaktowych cyfrówkach głębia ostrości jest z reguły dość spora. Weźmy takiego Powershota G5 - po ustawieniu najdłuższej ogniskowej, f/3.0 i wyostrzeniu na obiekt odległy o 30 metrów, strefa ostrości rozciąga się od 17 do 110m. A odległość hiperfokalna (przy otwartej przysłonie!) to zaledwie 40m. Nasuwa się zatem prosty wniosek: ustawić AF na 30-40m, następnie przełączyć aparat na ostrzenie ręczne - i po prostu nie ruszać nic więcej.

Metoda bardzo fajna, ale nadaje się bardziej w sytuacjach gdy wiemy co gdzie się pojawi (np. motor na torze wyścigowym). Ustawiamy ogniskową, manualnie ostrość i w momencie strzału pozostaje pomiar światła co odbywa się już bardzo szybko. Z samolotami jest problem, bo trzeba zmieniać ogniskową.
Cytuj:
Przy ostrości zafiksowanej według podanego powyżej przepisu mamy już też spory zysk na opóźnieniu migawki - ale można to zawsze poprawić jeszcze bardziej wciskając spust do połowy w czasie "śledzenia" samolotu i zastanawiania się, w którym momencie zrobić zdjęcie. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy aparat nie blokuje również ekspozycji i, czy np. pomiar światła który został wykonany na początku śledzenia, będzie miał nadal sens po obróceniu się o 45 stopni w stronę słońca...

No właśnie, aparat najczęściej / zawsze blokuje pomiar światła.

Jest jeszcze tryb ciągły ustawiania ostrości, ale przyznaję się, jeszcze z niego nie korzystałem.

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 11:09 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

mcl napisał(a):
Z moich doświadczeń (niestety jestem kompaktowcem)
Jak wyżej ;)
Trudno było by mi się nie zgdozić z tym co napisałeś. ;)

mcl napisał(a):
Z samolotami jest problem, bo trzeba zmieniać ogniskową.
Dokładnie. A mój kompakt ostrzy fatalnie wolno...

mcl napisał(a):
Jest jeszcze tryb ciągły ustawiania ostrości, ale przyznaję się, jeszcze z niego nie korzystałem.
Ja korzystałem: bez większych sukcesów. Ale może mało wytrwale?... ;)

Kontakt ze mną przez mejlanie odbieram "pw"!

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 11:53 
Super aktywny
Super aktywny

Oczywiście ten tekst powyżej to tylko porady, nie trzeba się z nim wcale zgadzać. Z doświadczenia wiem,że fotografia kompaktowa, odbiega troszkę od tej z lustrzanek. Jednak stojąc z apratem kompaktowym na podejściu wiemy gdzie poleci samolot, po kilku testach, możemy ustawić stałą ogniskową i jej nie zmieniać ( mój sprawdzony sposób podczas fotografowania kompaktem). Ponaddto podchodzącemu samolotowi , aparatem kompaktowym jesteśmy w stanie zrobić góra trzy zdjątka( ograniczene sprzętowe AF :wink: ) więc nie ma zbytnio potrzeby zmieniać ogniskowej. Oczywiście opis powyżej dotyczy sytuacji, gdy stoimi na podejściu np na Ulach bądź Ożarowskiej i zawsze w tym samym miejsciu znajdzie się podchodzący samolot.
To tyle z moich doświadczeń. Dodam jeszcze,że Nic nie zastąpi treningu, który jest podstawą wszytkiego :!:

Dodam jeszcze,że przy ładnej pogodzie, zdjęcia zrobione dobrym kompaktem z podejścia i statyczne dorównują a nieraz nawet przewyższają zdjęcia z dolnej półki lustrzanek ze słabymi obiektywami :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 13:07 
Aktywny!
Aktywny!

damian napisał(a):
Jednak stojąc z apratem kompaktowym na podejściu wiemy gdzie poleci samolot, po kilku testach, możemy ustawić stałą ogniskową i jej nie zmieniać ( mój sprawdzony sposób podczas fotografowania kompaktem). Ponaddto podchodzącemu samolotowi , aparatem kompaktowym jesteśmy w stanie zrobić góra trzy zdjątka( ograniczene sprzętowe AF :wink: ) więc nie ma zbytnio potrzeby zmieniać ogniskowej. Oczywiście opis powyżej dotyczy sytuacji, gdy stoimi na podejściu np na Ulach bądź Ożarowskiej i zawsze w tym samym miejsciu znajdzie się podchodzący samolot.
To tyle z moich doświadczeń. Dodam jeszcze,że Nic nie zastąpi treningu, który jest podstawą wszytkiego :!:

Pewnie, znając miejsce i posiadając jakieś doświadczenie można się lepiej przygotować.
damian napisał(a):
Dodam jeszcze,że przy ładnej pogodzie, zdjęcia zrobione dobrym kompaktem z podejścia i statyczne dorównują a nieraz nawet przewyższają zdjęcia z dolnej półki lustrzanek ze słabymi obiektywami :wink:

Tu się zgodzę. Posiadam całkiem niezły kompakt (Lumix FZ50) i statyczne zdjęcia przy dobrej pogodzie wychodzą dobrze (dla przykładu moje zdjęcia Poznania http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=506185 ). Robiłem kiedyś test porównawczy z lustrzanką Sony i różnice (poza głębią ostrości) były niezauważalnie. Natomiast porównując zdjęcia z naszej wycieczki (już obrobione i zmniejszone) moje z np. bzika (chyba Nikon D80) widzę sporą różnicę w szczegółach no i szum.

Tytuł:
PostNapisane: 07 gru 2007, 15:22 
Super aktywny
Super aktywny

Widzę że nasze wspólne doświadczenia opierają się na tej samej rodzince aparatów, ja fotografowałem Fz-30 :wink: Masz racje co do szumów, są one małą udręką aparatów kompaktowych, ale za to mają fajne obiektywy, uważam że Leica w Panasonikach to naprawdę bardzo dobra pozycja. Poniżej dla porównania dwa zdjecia nocne.
Jedno mojego przyjaciela Maćka robione Panasonikiem Fz30 :

http://airfoto.pl/?module=Photos&action ... 5e0bb5f3d9
a to robione przez jego kolegę Canonem :
http://www.jetphotos.net/viewphoto.php? ... 530&nseq=3

A tutaj zdjątko zrobione Panasonikiem Fz8
http://www.jetphotos.net/viewphoto.php? ... 619&nseq=0

Myślę, że udało nam się razem z mcl zachęcić wszytkich kompaktowców do Ciężkiej pracy i w przyszłości chwalenia się efekatmi :wink:

Pozdrawiam serdecznie :!:

Tytuł: Witam
PostNapisane: 12 gru 2007, 21:51 
Aktywny!
Aktywny!

Ja zacząłem swoją przygode niedawno, kupilem aprat troszke w ciemno (nie mając zielonego pojęcia o fotografice) finepix s9500. Z początku się przyglądalem, potem byłem bacznym obserwatorem, a teraz sam chciałem uwiecznić te piękne chwile-samolotowe. No i zaczeło sie, tryb AUTO to porażka a kombinacje chybił trafił to bez sensu. Mam nadzieje że w tym dziale znajdą sie osoby które pomogą mi zgłębić podstawy fotografii. Pytań mam mnóstwo tak by optymalnie najlepiej wykorzystać sprzęcicho.

Tytuł:
PostNapisane: 13 gru 2007, 07:19 
Prawie moderator!
Prawie moderator!

elektra ja metoda prob i bledow doszedlem do jako-takich ustawien, mam kompakta Canon A710IS takze bez szalu ale conieco czasem sie uda
jezeli chodzi o pocwiczenie to najlepiej na samochodach, wychodzisz na ulice i starasz sie samochody w ruchu uchwycic, zmieniasz ustawienia i patrzysz co sie stanie

SMLW
http://www.jetphotos.net/showphotos.php?group_id=134

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2008, 18:59 
Wyróżniony!
Wyróżniony!

mam taki problem (może troche nietypowy) i pomyslałem ze to chyba najodpowiedniejsze miejsce, przechodzę do sedna sprawy.

kupiłem niedawno sony alfa 350 (to jak raz nie problem :) ) i mam problem z proporcjami zdjecia. mam do wyboru 3/2 i 16/9. nawet jak robie w 3/2 to fotki sa "troche rozjechne" (np. wilga) i musze korygowac to ręcznie resizując. może j coś źle robię? to pierwsza moja cyferka-lustro i przez kilka pierwszych dni troche "walcze" (np. błędnie ustawione iso zamiast na 100 to na 3200... szumy, szumy, szumy.... największy jednak problem to te proporcje. czy to normalne w lustrzankach cyfrowych?
p.s.zmieniłem równiez monitor na wide i może tylko u mnie tak to wygląda... chyba jednak monitor nie ma tu nic do rzeczy... juz sam nie wiem :x

wspomniana wilga

Obrazek

choc np. w takich warunkach dobrze sie spisuje to "rozjeżdzanie" ;)

Obrazek

na przelotówkach całkiem dobrze sie sprawuje...
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2008, 19:12 
Super aktywny
Super aktywny

Nie wiem co jest źle ;) Ustaw stosunek boków 3:2 ( bo takie wymiary ma zapewne matryca) i powinno być dobrze. 16:9 jest do panoramek - najczęściej wykorzystywany w krajobrazach - o ile wogóle będziesz z tego korzystał.

Jeśli możesz wyślij mi na maila orginalne zdjęcie prosto z matrycy bez żadnej obróbki.

PZ.

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2008, 20:01 
Wyróżniony!
Wyróżniony!

poszło, tylko trochę "waży" bo w rawach robione, wiec jedno zdjątko ma około 14 mega

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2008, 20:06 
Wyróżniony!
Wyróżniony!

Zdun napisał(a):
Nie wiem co jest źle ;) Ustaw stosunek boków 3:2 ( bo takie wymiary ma zapewne matryca) i powinno być dobrze. 16:9 jest do panoramek - najczęściej wykorzystywany w krajobrazach - o ile wogóle będziesz z tego korzystał.

Jeśli możesz wyślij mi na maila orginalne zdjęcie prosto z matrycy bez żadnej obróbki.

PZ.

no, np w zaprezenmtowanym zdjeciu cesny sam zmieniułem proporcje boków, dzieki temu stała się ona nieco mniej "łódkowata". zreszta jak dostaniesz surówke to zobaczysz o czym m,owie. wilge tez resizowałem. w oryginalnym pliku jest jeszcze "dłuższa" jak dla mnie nienaturalnie to wygląda...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1